Ďablovy činy a Halíkova slova jsou nebezpečné v detailech

31. 05. 2018 13:06:23
Pan profesor Halík se vyjádřil k protestům proti hře a ke hře chorvatského levičáka Olivera Frljiče, ostatně nebyl sám a jako každý má na vyjádření právo. Co je však na jeho vyjádření nového je to, že nepřineslo nic nového.

Než se někdo začne pobuřovat nad tím, že jsem nazval Olivera Frljiče levičákem, tak bych rád upozornil na jeho vlastní slova „Skutečný umělec musí být levicový, protože správná je jedině idea sociální rovnosti“ případně jeho další slova „Lidé se vzdali své třídní příslušnosti ve prospěch národní identity, což je skutečně zvláštní, protože dělník z Chorvatska má mnohem víc společného s dělníkem z Černé hory nebo z Bosny a Hercegoviny než s jiným Chorvatem, ale z jiné společenské třídy“

Je tedy zcela jasné, v jakých kategoriích tento chorvatský „umělec“ uvažuje a co je pro něj největší problém. Národ, vlast, tradice, to je vše, co neuznává a proti čemu „bojuje“. Bojuje i proti kapitalismu a ohání se slovy Bertolta Brechta, že fašismus je poslední fází kapitalismu a v tomto duchu také všude vidí nacismus a fašismus, aniž si uvědomuje, že fašismus a nacismus vzešly právě z levicových myšlenek a marxistického myšlenkového okruhu. Že nemá rád Katolickou církev, na kterou svádí všechno možné zlo, je vlastně jen součástí jeho myšlení, zhmotněného v jeho hrách. Ať už se to týká jeho hry Prokletí, uvedené v Polsku, ve které herec předvádí orální sex na plastové figuríně Jana Pavla II, nebo hra Vaše násilí a naše násilí uvedené v Brně, kde Ježíš znásilňuje muslimku. Že mu je ukradena nějaká národnost, vlast dal najevo scénou, kde si herečka vytahuje ze svého pohlavního orgánu vlajku naší země.

Je to umění? Staří Řekové definovali umění jako něco, co má být krásné, protože co je krásné je pravdivé. Umění mělo být harmonie filozofické pravdy, života, které má povznášet a ne pohoršovat. Klement Alexandrijský ve svých Stromatech pak píše, že křesťané by se měli vyhýbat soudním síním a divadlům. Soudním síním proto, že křesťané měli řešit problémy mezi sebou a nikoli soudem a divadlům proto, že v tehdejší společnosti divadla často hrála protikřesťanské hry, takže jeho doporučení bylo – ignorovat divadla, zcela v duchu tehdejšího křesťanského pohledu na svět. Nechme je ať činí, co činí, činí to ke své záhubě.

Je zřejmé vzhledem k tomu, jak se Oliver Frljič sám prezentuje, že jde o člověka, který vědomě provokuje s očekáváním reakce, kterou pak nazve fašismem. Ví, že se ozvou křesťané, kterých se jeho hry týkají a na které se pak bude moci ukázat, jak jsou netolerantní. Ostatně sám říká „Ten, kdo se mnou spolupracuje, dobře ví, co se dá po uvedení mých prací očekávat“

Ano, on ví, co se dá očekávat, protože ví, že ne každý je Klement Alexandrijský a hlavně ví, že jeho hry, budou vždy vděčným tématem levicového tisku, čímž vzbudí i reakci těch, kterých se jeho hra dotýká. Moc dobře ví, že neplatí, neviděl jsi, nesuď, protože dnes média přinesou veškeré podrobnosti.

Ví to i Tomáš Halík, který hned přispěchal a na rozdíl od pana Dominika kardinála Duky, který hru odsoudil jako blasfemickou a urážlivou, hrdě prohlásil, že hru viděl dvakrát ze záznamu a snad pochopil....na rozdíl od jiných. On pochopil, on je lepší.

„Nejdřív se mi zdálo, že jde jen o lacinou blasfemii typu hloupých a cynických obrázků v Charlie Hebdo, zas jednu ze záměrných provokací, které pak finančně profitují z té laciné reklamy, kterou jí dělají „pobouření“. Pak jsem snad pochopil – na rozdíl těch od protestujících – smysl té hry: chce drastickými prostředky vykřiknout: Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme! V té hře vůbec nejde o „Ježíše znásilňujícího muslimku“, nýbrž o protest proti světu, v němž se vše – i svaté symboly náboženství – zneužívá k rozdmychávání nenávisti jedněch proti druhým. Mně se představení také „nelíbilo“, ale cílem "cool theatre" není se líbit a bavit, nýbrž provokovat k myšlení“

Zajímavé je spojení slov; Pak jsem snad pochopil - na rozdíl od těch protestujících. Takové nevyřčené. Já jsem lepší, já chápu, možná nechápu. Jenomže Halík ví, že to možná nechápu už nikdo neuvidí, ale bude se mluvit o tom, že Halík je jiný než ostatní křesťané.

Ano, je jiný. Pan Halík kdysi odsoudil útok na Charlie Hebdo, ale s dovětkemPřes všechny sympatie k obětem a jejich blízkým bych si osobně nikdy nepřipnul odznáček Já jsem Charlie; hlásím se totiž k jiné tváři naší kultury, k té, která jistě zná laskavý osvobozující humor a ironii, polemiku vůči fanatismu a fundamentalismu, avšak odmítá vulgární projevy neúcty a nezodpovědné přilévání oleje do ohně nenávisti mezi lidmi a kulturami.

Docela rozdíl, že? Došlo vůbec panu Halíkovi, že Oliver Frljič, cílevědomě uráží Církev, které je knězem a islám staví do role oběti této Církve? Jsem si jistý, že došlo a moc dobře to ví. Jenomže příležitost vymezit se proti arcibiskupovi Dukovi je lákavější než s ním souhlasit.

Prostě já jsem lepší, chápavější, já jsem Halík.

Autor: Martin Kavka | čtvrtek 31.5.2018 13:06 | karma článku: 40.86 | přečteno: 1588x

Další články blogera

Martin Kavka

Přirovnávat „sirotky“ ze Sýrie k Wintonovým židovským dětem je chucpe

V rozjitřené debatě o syrských sirotcích se začínají nějak ztrácet ty „děti“. Namísto racionální debaty se vytahují příklady z historie. Jenomže ty příklady z nedávných dějin Evropy spíše svědčí proti příznivcům přijetí.

19.9.2018 v 12:06 | Karma článku: 43.06 | Přečteno: 2098 | Diskuse

Martin Kavka

Levice se bojí úspěchu Švédských demokratů. Prý populisté a xenofobové

Ve Švédsku dnes probíhají volby, které sice nic moc nezmění ve složení vládnoucích stran, ale přesto jsou sledované, protože vzor všech socialistů a sociálních inženýrů dostává trhliny.

9.9.2018 v 13:42 | Karma článku: 43.37 | Přečteno: 2469 | Diskuse

Martin Kavka

„Levicový humanismus“ je mnohem horší než „pravicový extremismus"

V souvislosti s demonstracemi v Sasské Kamenici se objevily zprávy, že se jedná o pravicové extremisty, neonacisty. Levicoví politici, nechtějí ani na okamžik připustit, že se nejedná o akce extrémistů, ale jde o projev zoufalství

7.9.2018 v 11:17 | Karma článku: 41.68 | Přečteno: 1582 | Diskuse

Martin Kavka

Nikdo nechce topit „uprchlíky“ aneb demagogie podle blogera Hornera

Imigrace z Afriky a Blízkého východu do Evropy nenechává nikoho chladným. Názory mohou být různé, záleží na úhlu pohledu, politickém přesvědčení a vstupních informací.

3.8.2018 v 10:05 | Karma článku: 42.71 | Přečteno: 2409 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

rozdýchávání; resuscitace kolektivní soudnosti

povolební trénink trpělivosti povolební trénink trpělivosti povolební trénink trpělivosti povolební trénink trpělivosti

26.5.2019 v 11:56 | Karma článku: 4.51 | Přečteno: 266 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Ve volbách se bohužel zapomnělo na mnoho důležitých věcí.

Právě proběhlé volby měly mnoho zvláštností.Sice neútočili teroristé na velbloudech na Staroměstském ani Václavském náměstí,ale děly se věci nevídané.Jako penzionovaný volební komisař předkládám veřejnosti zjištěné skutečnosti.

25.5.2019 v 22:32 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 549 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Ekologie mezi námi - dnes ! Děláme to dobře ?

Normální člověk chápe ekologii jako přírodní proces.Dřive se využilo vše,co příroda dala. Taková zabijačka prasete je plně ekologická. Zpracuje se skoro vše.Dnešní třídění odpadu je hezká věc,jen není realizován ten další krok.

24.5.2019 v 8:46 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 205 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Proč tak usilovně pískají demonstrující v těchto dnech ?

Pustil jsem si přenos ze současných demonstrací v Praze a vůbec jsem nepochopil,jak reagují lidé v davu.Kdykoliv řečník řekl cosi proti Babišovi,Zemanovi či Benešové,dav pískal a křičel jako na povel.

22.5.2019 v 16:06 | Karma článku: 30.18 | Přečteno: 1387 | Diskuse

Libor Popovský

Proč nemohu kritizovat své náboženství?

Článek Majida Rafizadeha "Why Can't I Criticize My Religion?", který vyšel 16. září 2018, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

22.5.2019 v 9:08 | Karma článku: 25.98 | Přečteno: 610 | Diskuse
Počet článků 382 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2688

                                                                                                                         

Najdete na iDNES.cz