Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eliminovat Ortel je jen vyvrcholením snah o čistou kulturu pane Hornere

1. 12. 2017 15:21:19
Bloger Horner napsal dva články, kde se snaží ukázat a dokázat, že kapelu Ortel je nejlepší zakázat, zadupat do země a její fanoušky tak nějak v kontextu všeho poslat do převýchovných táborů.

Protože dle dotyčného blogera nezáleží na tom, že texty skupiny Ortel nejsou rasistické anebo nedejbože neobsahují neonacistické prvky. Stačí, že její hudební produkci navštěvují lidé, kteří vyznávají „neonacismus“ , případně rasismus a podle posouzení, sice subjektivního i xenofobii. Kdo to posoudí? Přeci někdo, kdo je pokrokový, plný vše obepínající lásky ke všem a ke každému, mimo těch, kteří nemají jeho vidění světa. Jako třeba pan Horner.

Nechci posuzovat hudební produkci skupiny Ortel ze žádného hlediska. Tudíž ani politického, uměleckého, případně genderového, jak je dnes v módě. Jejich skladby jsem slyšel, asi jako každý, ale tím to končí. Není to můj šálek kávy, ale pro rebelující a nudící se mládež to může mít stejný půvab, jako pro nás měly skupiny jako Visací Zámek, Jasná Páka, Brutus, nebo Žabí Hlen. Nemluvě o pozdějších kapelách jako byl Orlík, Psí vojáci a další. Prostě jsou kapely, které nemusí být nijak hodnotné, ale osloví a je opravdu jedno, jestli dotyčný má vyholenou hlavu anebo chodí v obleku za desítky tisíc korun.

Pan Horner se ohání kulturou. Jakou? Co je to kultura a kdo určuje, která kultura je ta správná a která špatná? Babička z Valašska bude mít na kulturu jiný pohled, než vegan z Prahy, stejně jako jinak si bude představovat kulturu profesor dějin umění a jinak vysokoškolsky vzdělaný ajťák s jointem. Všechny tyhle pohledy dohromady vytváří určité kulturní prostředí. Tedy prostředí, které je ovlivňováno pohledem deseti miliónu lidí v tomto státě, ovlivňováno vzděláním a prostředím v kterém člověk vyrůstá. Osobně na rozdíl od pana Hornera si netroufám nejen definovat co je to skutečná kultura, ani co to je kulturní nedostatečnost jak píše ve svém článku.

Pokud podle pana Hornera je problém, že na vystoupení skupiny chodí „divní“ lidé, které on zařadil do škakulky neonacisté, čímž se ukazuje, že v písních skupiny Ortel nacházejí duchovní potravu, tak bych rád upozornil na skutečnost, že Adolf Hitler miloval skladby a opery Richarda Wágnera, že Kat českého národa Reinhard Heydrich miloval skladby Beethovena, či Vivaldiho. Svědčí to podle logiky pana Hornera, že Wagner či Beethoven jsou nežádoucí? Pak by si ovšem měl uvědomit, že například Óda na radost je neoficiální hymnou Evropské unie. Ovšem to je chyba. Heydrich a nejen Heydrich, ale další nacisté v Beethovenovi, tím, že poslouchali jeho skladby, nacházeli duchovní potravu. Tohle snad ani nemůže myslet vážně.

Pan Horner by si měl uvědomit, že všechny hudební skupiny reagují na určitou poptávku a orientují se k určité skupině posluchačů. Kdyby trochu znal hudební dějiny, tak by si možná vzpomněl na Sex Pistols. Kapela, která mě nikdy nic neříkala a která dnes většině lidí nic neříká. Přesto ve své době budila kontroverze větší než dnes Ortel u nás a čím více byla zakazována, tím byla populárnější. Podobně tomu bylo s hudebními skupinami u nás za komunistů. Z mého hlediska byly mnohé na stejné úrovni jako Ortel, přesto se z nich nakonec staly pro mojí generaci, díky zákazům, kultovní skupiny. A protože to bylo moje mládí, tak přes jejich „nekvalitu“ tyto kapely si dodnes občas rád poslechnu.

Pan Horner údajně vystudoval teologii na Husitské teologické fakultě. V tom případě by měl znát příběh Adama a Evy. Tento příběh, pokládaný z teologického hlediska za počátek úpadku lidstva má v sobě poselství, které je platné i dnes. Zakázané ovoce nejvíce chutná. Protože, proč je to zakázáno? Netají nám někdo něco? Co se za tím zákazem skrývá? Protože pokud se lidem něco zakazuje, tak se jím bere svoboda rozhodnutí a je na člověku samotném, aby zhodnotil co je dobré a co zlé. Bůh chtěl pro člověka dobro a člověk si toho nevážil, tak Bůh dal člověku svobodu, aby sám poznával dobré i zlé.

Jestliže Bůh dal člověku svobodu poznání a rozhodování jakým směrem se vydá, tak kdo má právo tuto svobodu člověku brát pane Hornere? Zatím si to dovolili jen nacisté a komunisté. Tedy lidé, kteří jsou Vám údajně trnem v oku, ale podle Vašich posledních dvou blogů jako byste s nimi splynul ve stejné vlně.

Odkazy na články blogera Hornera: 1 a 2

Autor: Martin Kavka | pátek 1.12.2017 15:21 | karma článku: 44.39 | přečteno: 2575x

Další články blogera

Martin Kavka

Předvánoční úvaha o Evropě aneb Evropané si Evropu nechali vzít

Blíží se vánoční svátky a s tím u mnohých i rekapitulace právě odcházejícího roku. Co se však místo na osobní prohry, výhry, nedodělanou práci, podívat na Evropu jako takovou?

10.12.2017 v 11:04 | Karma článku: 40.80 | Přečteno: 1506 | Diskuse

Martin Kavka

První krok k vyřešení otázky palestinských Arabů byl učiněn

Uznáním Jeruzaléma hlavním městem Izraele učinil americký prezident první krok k ukončení všech nevyjasněných otázek ohledně státu Izrael a palestinských Arabů.

7.12.2017 v 15:05 | Karma článku: 47.20 | Přečteno: 7278 | Diskuse

Martin Kavka

Sexismus? Pouze další krok aktivistů ke zničení společnosti

Nevíme, jak to vypadal vztah mužů k ženám v archaických společnostech dávnověku, podle kdysi nálezu Věstonické Venuše se můžeme jen domnívat. Poznatky však máme z Antiky, období Christianitas, Novověku a hlavně dneška.

26.11.2017 v 16:33 | Karma článku: 38.31 | Přečteno: 1570 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Rusko mělo padnout již mnohokrát a pořád existuje.

Naše propaganda se snaží vykreslit Rusko v nejhorších barvách.Asi to je pro některou část populace účinné a zajímavé.Jen nechápu proč. Máme se pořád bát těch údajně nevzdělaných ruských mužiků ?

16.12.2017 v 13:18 | Karma článku: 31.70 | Přečteno: 1252 | Diskuse

Pavel Dudr

Zpráva o stavu lidských práv v EU

10. prosince byl opět Den lidských práv, ale nebudeme se zde zabývat dodržováním práv v Barmě nebo v Tibetu, ale pouze v EU.

15.12.2017 v 17:40 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 417 | Diskuse

Vašek Peričevič

Petr Kramný vinen či nevinen VII.

Unikát - v trestní věci Petra Kramného se vyjadřovalo již 15 znalců a vzniklo celkem 9 znaleckých posudků.

15.12.2017 v 10:39 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 507 | Diskuse

Bedřich Dvořák

KSČM má Babiše „na háku“. Svěrák, Pafko a další natočili video

Babiš zřejmě lituje,neb předběhl dobu. Ani po 27 letech u nás demokracie nekvete.Všichni jsme si rovni a pořád existuje skupina rovnějších. Jen se role obrátily a promíchaly.

12.12.2017 v 11:37 | Karma článku: 33.18 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Dnes o extra čistotě u nás

Nejde o popisování postupu čištění premiera Babiše na ministerstvech. To bude jistě pěkný předjarní úklid. I proto prý Babiš nespěchá a nechce údajně lidem kazit svátky Vánoční. V blogu jde o popis zběsilého obchodního marketingu.

11.12.2017 v 9:33 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 41.05 Průměrná čtenost 2577

                                                                                                                         

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.