Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Katolická církev za Protektorátu

Na počátku je nutné říci, že období protektorátu je období velmi složité, kdy z předválečných vlastenců se stávali kolaboranti , jako byl Emanuel Moravec a z  těch, kdo měli k fašismu nejblíže se stávali odpůrci nacistické okupace , jako byl Radola Gajda.

Stejně jako tomu bylo v celé společnosti, tak tomu bylo i v církvi, protože církev obrážela společenské složení. Pokud mluvím o církvi, myslím tím nejen duchovenstvo, ale i věřící laiky, jak se dnes říká. Můžeme to vidět i dnes, kdy křesťany můžeme vidět v celém současném politickém spektru a to včetně komunistů, jak ukázal nedávný případ faráře církve Československé husitské.

Mnichovská dohoda znamenala pro náš národ politické trauma. Zklamání a rozčarování. V národě převládala beznaděj a pocit zrady, což bylo přiživováno komunisty, kteří o rok později mluvili o tom, že ve vojácích Wehrmachtu je nutné především vidět soudruhy z dělnické třídy. Po paktu Ribbentrop - Molotov, komunisté otočili o 180 stupňů a Německo bylo jejich společníkem v boji proti světovému kapitalismu.  Po napadení SSSR Německem pak na to najednou zapomněli a po válce se stavěli do role největších bojovníků proti nacismu.

Málo se ví, že jedním z těch, kdo odsoudil Mnichovský diktát byl papež Pius XII.  Dokonce i prezident Beneš, přes svůj negativní vztah ke katolické církvi, vyjádřil papeži vděčnost, jak se můžeme dočíst v jeho knize rozhovorů s anglickým novinářem Mackenziem.  Pius XII. napsal i dopis Mussolinimu, jednomu ze signatářů Mnichovské dohody, kde prohlásil, že se jedná o nespravedlivý mír, který byl sjednán na úkor slabšího.

Je spravedlivé říci, že po odstoupení Sudet a za vlády takzvané druhé republiky, kdy v jejím čele stál Rudolf Beran, došlo ke vstřícným krokům ke katolické církvi ze strany státu, což pro katolíky znamenalo určitou obrodu vzhledem k předchozím rokům, kdy se prosazovalo ideologické pojetí dějin a to ve stylu Masaryka, že dějiny je nutné vykládat ideologicky ku prospěchu národa. Což přineslo slavný spor Masaryk - Pekař "O smyslu českých dějin" Zatímco Masaryk se řídil romanticko-ideologických pohledem, tak Pekař se držel svého celoživotního motta "Padni komu padni"

15.března 1939 obsadily německé jednotky to co zbylo z Československa a byl vytvořen protektorát Čechy a Morava. Krátce po vzniku protektorátu vydali nacisté nařízení omezující činnost Katolické církve. Byly zakázány všechny katolické organizace a spolky a do roku 1942 i katolický tisk. Poledním katolickým periodikem, které v tom roce vyšlo, byla literární revue "Řád". Katolická církev opravdu neměla důvod "milovat" nacisty, jak se i dnes můžeme v různém levicovém tisku dočíst.

Když došlo k zavírání vysokých škol, tak to postihlo i Katolické teologické fakulty. Výuka budoucích kněžích proto mohla probíhat pouze v seminářích, které neměly statut vysokých škol. Ovšem to trvalo jen krátce. I tyto semináře byly nakonec zavřeny a bohoslovci byli totálně nasazeni na nucené práce do říše. Zakázány byly nakonec i katolické školy obecné, měšťanské a střední, stejně jako náboženské průvody, mimo průvodu v prostorů kostela.  Asi není náhoda, že podobně se zachovali k církvi komunisté po roce 1948.

Asi není bez zajímavosti, že jeden z kolaborantů jímž byl Josef Rys-Rozsévač, se snažil zapojit katolickou církev do pomoci okupantům. Jeho zájem o Katolickou církev skončil ve chvíli, kdy se nenašel žádný kněz, který by mu dopřál rozhřešení, Svaté přijímání. Prostě v církvi nebyl o tohoto člověka zájem  a to přesto, že se křesťanstvím rád oháněl v protektorátním rozhlase.  Protikladem k tomuto člověku se stal protektorátní prezident Emil Hácha, který se stal neprávem symbolem kolaborace.

Jeho největší vinou bylo asi to, že byl praktikující katolík a protektorátní prezident, který podepsal protokol o zřízení protektorátu. Že k tomu byl donucen po výhružkami bombardováním Prahy, že se psychicky zhroutil a na nohy ho postavily injekce Hitlerova lékaře doktora Morella , o tom se taktéž moc nemluví.Stejně jako o tom, že to byl Hácha, kdo protestoval proti zavření vysokých škol, represím proti studentům. Hácha, který odmítl podepsat nařízení o deportaci Židů do koncentračních táborů. Toto nařízení podepsal nakonec až Heydrich.

Co se týká duchovních, tak prvním zatčeným byl kladenský děkan Josef Klouček, poslán do Dachau 16.6 1939. Ač byl po několika týdnech propuštěn, tak další zatýkání kněží došlo po 1.9.1939, po napadení Polska, kdy byly zatčeny desítky kněžích, mezi nimi snad nejznámější byl Stanislav Zela, olomoucký metropolitní kanovník, po válce světící biskup a po roce 1948 perzekuovaný komunistickým režimem.

Toto však nebylo nic proti tomu co nastalo po heydrichiádě. Během této doby bylo zatčeno přes 500 duchovních a posláno do koncentračních táborů. Z těchto pěti set bylo jedenáct popraveno, dalších 76 zemřelo na následky mučení. Nutno říci, že většina přežila díky pomoci vězněným německým duchovním a pro úplnost je nutné dodat, že ač přežívali, tak i pomáhali a to i vězněným sovětským vojákům a českým komunistům.

Snad nejhůře dopadl v té době řád Německých rytířů. Po obsazení republiky rozpuštěn, příslušníci jeho řádu posláni do koncentračních táborů, jejich majetek byl arizován. Vina tohoto řádu spočívala v tom, že byl striktně proti nacismu a poskytl finanční prostředky První republice na stavbu pohraničních opevnění. A nejen finanční prostředky, ale i svoje pozemky. Po válce tento řád doplatil na svoje jméno, i když bylo uznáno, že tento řád stál vždy na straně republiky.  A přesto i dnes se najdou mnozí a to z i řad katolické církve, kteří by nejraději tento Řád vymazali z historie.

Nechtěl jsme se věnovat konkrétním lidem, přesto jsem jich musel pár uvést. Nechtěl jsme jít zbytečně do podrobností, protože se jedná o blog a úvahy blogera.  Proto na závěr pár slov Zdeňka Nejedlého publikovaných v roce 1945 v Rudém právu. "Katolické duchovenstvo obstálo v této zkoušce opravdu skvěle"

Po roce 1948 se komunisté chovali ke katolíkům stejně jako nacisté.

 

Autor: Martin Kavka | pondělí 20.10.2014 18:50 | karma článku: 28,51 | přečteno: 1782x
  • Další články autora

Martin Kavka

Přirovnávat „sirotky“ ze Sýrie k Wintonovým židovským dětem je chucpe

V rozjitřené debatě o syrských sirotcích se začínají nějak ztrácet ty „děti“. Namísto racionální debaty se vytahují příklady z historie. Jenomže ty příklady z nedávných dějin Evropy spíše svědčí proti příznivcům přijetí.

19.9.2018 v 12:06 | Karma: 43,20 | Přečteno: 2326x | Diskuse| Občanské aktivity

Martin Kavka

Levice se bojí úspěchu Švédských demokratů. Prý populisté a xenofobové

Ve Švédsku dnes probíhají volby, které sice nic moc nezmění ve složení vládnoucích stran, ale přesto jsou sledované, protože vzor všech socialistů a sociálních inženýrů dostává trhliny.

9.9.2018 v 13:42 | Karma: 43,42 | Přečteno: 2640x | Diskuse| Občanské aktivity

Martin Kavka

„Levicový humanismus“ je mnohem horší než „pravicový extremismus"

V souvislosti s demonstracemi v Sasské Kamenici se objevily zprávy, že se jedná o pravicové extremisty, neonacisty. Levicoví politici, nechtějí ani na okamžik připustit, že se nejedná o akce extrémistů, ale jde o projev zoufalství

7.9.2018 v 11:17 | Karma: 41,73 | Přečteno: 1752x | Diskuse| Občanské aktivity

Martin Kavka

Nikdo nechce topit „uprchlíky“ aneb demagogie podle blogera Hornera

Imigrace z Afriky a Blízkého východu do Evropy nenechává nikoho chladným. Názory mohou být různé, záleží na úhlu pohledu, politickém přesvědčení a vstupních informací.

3.8.2018 v 10:05 | Karma: 42,77 | Přečteno: 2510x | Diskuse| Občanské aktivity

Martin Kavka

Španělé asi neznají pohádku o Smolíčkovi. Proto tam budou mít „celou Afriku“

Když před několika týdny italský ministr odmítl přijmout loď se 630 „uprchlíky“, stejně jako Malta, bylo to Španělsko, které udělalo „gesto“ a loď přijalo.

29.7.2018 v 15:45 | Karma: 43,71 | Přečteno: 2416x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 382
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2865x
                                                                                                                         

Seznam rubrik

Oblíbené stránky